Zvažujete zväčšenie pŕs silikónovými implantátmi? O vyjadrenie sme požiadali 2 športovkyne a uznávanú plastickú chirurgičku.

Nič nás, ako cicavcov nedefinuje viac. Stvárňujú ich rôzni umelci. Píšu sa o nich poetické verše. Prsia.

Už v 19. storočí sa medicína pokúšala o zväčšenie pŕs, častokrát drastickými spôsobmi (injekcie parafínu či vazelíny). Prvý silikónový prsný implantát uzrel svetlo sveta v roku 1961. Nasledujúci rok sa použil v prvej mammaplastike.

Ako každá téma v dnešnej spoločnosti, aj pri téme prsných implantátov nájdeme dva silné názorové tábory. Na jednej strane sú tu tvrdenia o akejsi „prirodzenej“ kráse a (nepochopený) koncept sebalásky. Na strane druhej nájdeme „rekordérky“ v objeme umelých pŕs a počte estetických zákrokov.

Predsa sme len na fitness stránke. Čo je cieľom fitness? Vybudovanie zdravej a dobre vyzerajúcej postavy, ktorá si zachováva proporcie symetrickosti. Harmónia zdravia a krásy – skrátka ani jeden extrém.

Oslovili sme 2 športovkyne, ktoré do bodky spĺňajú ideály fitness. Rozhodli sa pre zväčšenie pŕs a boli ochotné podeliť sa o svoj príbeh.

 

„Najdôležitejšia je pre mňa prirodzenosť“

Simona Babicová
vice-majsterka sveta vo wellness fitness
majsterka Slovenska vo welness fitness

FITMAX: Ako dlho máš upravené prsia?

SB: Prsia mám spravené tri a pol roka. Riešila som to implantátom vloženým pod sval.

FM: Aká bola tvoja rekonvalescencia?

SB: Rekonvalescencia bola dlhá a náročná. Myslím si, že mám dosť posunutý prah bolesti, ale prvých 10 dní bolo veľmi bolestivých a určite by som ich nepodceňovala.

Dodržiavala som odporúčania lekárov, ktoré odporúčam aj ďalším: nosiť non-stop pooperačnú podprsenku, pooperačný pás, polohovať sa, spať v sediacej polohe, dvíhať sa z postele cez brucho, málo zapájať ruky a určite využiť pomoc okolia.

Po 10 dňoch som mala kontrolu – doktor skontroloval hojenie rany a prelepil stehy. Pooperačnú podprsenku a pás som mala nosiť už len v noci.

Doktor mi odporúčal netrénovať ďalšie 3 mesiace. Do tréningu som sa teda nehrnula, hoci mi pohyb chýbal. Dnes môžem povedať, že som rada, že som to nepodcenila. Dala som si dostatok času na to, aby som sa zotavila.

FM: Ako si začínala s opätovným tréningom?

SB: Po 3 mesiacoch som začala zľahka športovať vo forme turistiky, resp. športov, kde som nemusela zaťažovať vrchnú časť tela. Po 5 mesiacoch som začala aktívne trénovať v posilovni.

Nechcela som stratiť flexibilitu v okolí hrudníka. Viem, že niektoré dievčatá cítia ťahanie a nemôžu dobre precvičiť okolité partie. Zvlášť pri cvikoch ako sú kliky, rozpažovanie alebo dvíhanie nôh vo vise.

Z vlastnej skúsenosti, by som chcela ženám odporučiť, aby tieto svaly zaťažovali a pomaličky ich zapájali do pohybu. Je dôležité, aby svaly postupne namáhali tak ako predtým, aby si opäť zvykli na pohyb.

Myslím si, že aj vďaka tomu nemám dnes ťažkosti ani nekomfort. Necítim ani jazvy.

FM: Máš dnes nejaké obmedzenia pri tréningu v súvislosti s novými prsiami?

SB: Obmedzenia v tréningu nemám žiadne. Myslím, že za to môže spomínaná dostatočná regenerácia po operácií. Prsné svaly ani samostatne príliš neprecvičujem, zapájam ich väčšinou pri iných cvikoch.

Samozrejme, človek vníma, akoby tam mal cudzí predmet. S výsledkom, veľkosťou aj výberom som ale úplne spokojná. Najdôležitejšia je pre mňa prirodzenosť a to aby som sa cítila komfortne.

 

„Pri cvičení si dávam na prsia pozor“

Petronela Tencerová
majsterka Slovenska v silovom trojboji (equipped + raw)
• osobná fitness trénerka

FM: Čo Ťa viedlo k rozhodnutiu dať si spraviť prsia?

PT: Keďže športujem od malička, akosi mi nebol dopriaty plný dekolt. Predsa len vyšportovaná žena bez pŕs, je ako „chlap“ 🙂

Preto som sa rozhodla podstúpiť operáciu pŕs. Momentálne sú toto moje 3 prsia. Prvú operáciu prsných implantátov som podstúpila v roku 2014.

Keďže každá operácia prináša aj riziká s tým spojené, aj ja som si prešla infekciou a po pól roku museli ísť implantáty von.

V roku 2015 boli vložené druhé. Po 8 rokoch aktívneho športovania som bola nútená ich minulý rok vymeniť, nakoľko implantát mi vložili pod sval a ja tomu hovorím, že si „cestoval kde chcel“.

FM: Ako dlho trvala rekonvalescencia v Tvojom prípade?

PT: Celková rekonvalescencia po operácií trvala 6 týždňov. Keďže už neplánujem 4 operáciu, tak si pri cvičení dávam veľký pozor. Veľa cvikov už cvičiť nemôžem, pretože viem, že by znova implantát mohol začať „cestovať“.

Predovšetkým sú to cviky, ktoré sú priamo spojené s flexiou prsného svalstva – kliky, bench press, bradlá, zhyby na hrazde či „koliesko“. Kedysi to boli moje obľúbené cviky, ale viem tieto cviky nahradiť aj iným spôsobom.

FM: U Teba ma zaujalo, že s takými veľkými prsiami si sa zvládla dostať aj do trojbojárskeho dresu. Robilo Ti to nejaký problém?

PT: Teraz si ma rozosmial 🙂 Pravdu povediac, nevidím v tom žiaden rozdiel. Som v ňom naprataná rovnako, ako aj chlap so svalnatým hrudníkom.

 

O vyjadrenie sme požiadali aj odborníčku na slovo vzatú, ktorá je skúsenou plastickou chirurgičkou:

MUDr. Dominika Kevická – certifikovaná plastická chirurgička. Špecializuje sa na operácie prsníkov (zväčšenie, modelácia a zmenšenie prsníkov), facelift, operácie horných viečok a otoplastiky.

Okrem toho je aj certifikovanou špecialistkou na mnohé zákroky estetickej a korektívnej dermatológie, najmä na redukciu vrások pomocou injekcií botulotoxínu či dermálnych výplní.

Pôsobí na pracovisku eveclinic v Bratislave (www.eveclinic.sk).

 

FM: Pani doktorka, povedzte nám prosím viac o zväčšení pŕs u silových športovkýň

DK: V prvom rade sa chcem poďakovať za oslovenie poskytnúť vyjadrenie pre váš článok. Čo sa týka silových športovkýň, používame rovnaké implantáty, ako u bežných pacientok.

V našich končinách sú najčastejšie používané silikónové implantáty. Tie sa podľa tvaru delia na okrúhle alebo anatomické.

Implantáty sa líšia ešte povrchom – môžu byť hladké, mikrotextúrované, makrotextúrované alebo s polyuretánovým povrchom.

Okrem nich existujú aj špeciálne, tzv. odľahčené implantáty. Tie sú zhruba o 30% ľahšie, ako bežné silikónové implantáty.

FM: Aké sú u „našich“ športovkýň kontraindikácie pri augmentácií prsníkov?

DK: Kontraindikácie sú úplne rovnaké ako u „bežných“ žien: akútne infekčné ochorenie, závažné chronické ochorenia, závažné autoimunitné ochorenia, onkologické ochorenia a samozrejme tehotenstvo a dojčenie.

FM: Existuje na zákrok nejaké vhodnejšie obdobie počas roku resp. vhodnejší vek pacientky?

DK: Myslím si, že nezáleží na období v roku, operujeme celoročne. Zvlášť aj preto, že niektoré ženy sa môžu na operáciu uvoľniť iba cez letné mesiace, iné chcú byť na letnej dovolenke už s novými prsiami.

Čo sa týka veku, tiež nie je obmedzený. Prevládajú samozrejme klientky okolo 20. roku života, ale máme aj staršie pacientky – dokonca niektoré majú viac ako 60 rokov.

Pokiaľ žena plánuje v blízkom období (1-2 roky) tehotenstvo, určite je rozumnejšie podstúpiť operáciu po ukončení dojčenia, ktoré môže ovplyvniť tvar prsníkov.

FM: Kedy sa môže športovkyňa po zákroku naplno pustiť do tréningu?

DK: Šesť týždňov je štandardné obdobie, počas ktorého treba dodržiavať kľudový režim. Po týchto 6 týždňoch môžu ženy začať športovať. Vždy však začíname spodnou časťou tela – zadok, nohy a brucho.

Ak chcú pacientky behávať, tak ho odporúčam pacientkam najskôr po 3 mesiacoch a to v pevnej športovej podprsenke.

FM: Čo ešte ovplyvňuje rýchlosť návratu k tréningu?

DK: Rozdiel v dĺžke rekonvalescencie ovplyvňuje aj uloženie implantátov – môžu byť uložené nad svalom alebo pod svalom.

Pre silové športovkyne je lepšie uloženie nad svalom, kedy implantáty nie sú vystavované takej nadmernej záťaži a je možná aj rýchlejšia rekonvalescencia, počas ktorej sú aj menšie bolesti.

Uloženie implantátu pod sval je u týchto športovkýň možné, avšak je tam dlhšia rekonvalescencia. Takýmto uložením je u silových športovkýň implantát vystavovaný väčšej záťaži. Preto by ženy v takomto prípade mali absolvovať pravidelné prehliadky na ultrazvuku.

FM: Ako často dochádza k prasknutiu implantátu?

DK: Percento ruptúry implantátov je nízke, ale postupom časom od operácie toto riziko o niečo rastie – najnižšie riziko je do 5 rokov od operácie, po 5 rokoch sa toto číslo začína mierne zvyšovať.

Ruptúry môžu vzniknúť aj náhodne (bez vonkajšieho zásahu) a častokrát si ich pacientka ani nevšimne – až na sonografii alebo na magnetickej rezonancií prsníkov.

K ruptúre môže prísť aj následkom úrazu. Môže nastať aj poškodenie povrchu počas samotného vkladania operatérom. Dnes ale výrobcovia poskytujú pri ruptúre implantátov bezplatnú doživotnú záruku.

 

Všetkým trom dámam veľmi pekne ďakujeme za vyjadrenie. Veríme, že ich slová zodpovedali niektoré z vašich otázok.