Široké ramená a úzky pás sú tým, čo robí kulturistu kulturistom. Ako dosiahnuť čo najpôsobivejší V-tvar trupu?

Arnold Schwarzenegger prirovnával kulturistiku k práci sochára. Budujete svoju dokonalú sochu. Sledujete kde treba pridať, ale aj kde ubrať. A skutočná kulturistická postava je vo finále o tom, kde ubrať.

Najpôsobivejšia črta športového tela je rozhodne V-tvar trupu. Povestný trojuholník, ktorý nezostáva bez povšimnutia okolia. Pre dosiahnutie dokonalého rozdielu je potrebná dostatočná šírka ramien a úzky pás.

So šírkou ramien sa po dovŕšení dospelosti dá toho urobiť pomerne málo. Ale s pásom sa dá veľmi dobre pracovať prakticky kedykoľvek.


Ako zúžiť pás?

V prvom rade si treba uvedomiť, že k zúženiu šírky pásu nevedie cesta nekonečného cvičenia brušných svalov. Skôr môže nastať opačný efekt – ak cvičíte brušné svaly s priveľkou záťažou, môžu sa príliš zväčšiť a opticky tým rozšíriť pás.

K úzkemu pásu – podobne ako k vysekaným brušným svalom – sa dopracujete najmä v kuchyni. Krokom číslo jedna je obmedziť množstvo jedla a veľkosť porcií, ktoré prijímate.

Asi si hovoríte, že sme sa zbláznili lebo jedla a kalórií predsa nikdy nie je dosť. Áno, pokiaľ chcete vyzerať ako panák Michelin. Nie, ak chcete byť kulturistom.


Vyvarujte sa silových opakovaní

Opäť počujeme, ako sa vám vo vrecku nožík otvára. Túto myšlienku však odporúča tréner Hany Rambod (to je ten pán, ktorý trénuje najväčšie monštrá súčasnosti).

Sledoval svojich zverencov, ako napr. pri ťažkých drepoch alebo leg pressoch (na 3 opakovania) v spodnej polohe doslova „vyvalia“ brušnú dutinu, ktorá je pod obrovským tlakom.

Preto najmä pretekárom z kategórii physique odporúča vyvarovať sa veľkým váham a spodným polohám pri týchto cvikoch.


Vákuum

Samozrejme, úzky pás bez vákua nepôjde. Pre kulturistov zlatej éry bolo cvičenie vákua rovnako dôležité, ako cvičenie hrudníku. Aj preto sú všeobecne ich postavy dodnes považované za to najlepšie, čo možno v posilovni dosiahnuť.

Začnite v ľahu na chrbte s pokrčenými nohami v kolenách. Nádych – totálny výdych a vtlačte dovnútra brucho, akoby ste sa chceli bruchom dotknúť chrbtice.

O niečo náročnejšia je opačná varianta – štartovacia poloha na všetkých štyroch (kľačíte na kolenách a opierate sa o vystreté ruky) a opäť po výdychu zároveň vtiahnete brucho.

Snažte sa vo vákuu vydržať aspoň 10 sekúnd a prepracujte sa až na jednu minútu. Pokiaľ by ste nevládali s dychom, môžete sa jemne nadýchnuť, ale iba do hrudníka. Brucho majte po celý čas čo najviac vtiahnuté.


Cvičenie

Kulturisti zlatej éry bežne precvičovali brušné svalstvo tisíckami opakovaní (čítate správne). Dnes podobné množstvá neodporúčame. Avšak to neznamená, že brucho netreba precvičovať!

Ak je vašim cieľom čo najužší pás, zamerajte sa predovšetkým na rotačné cvičenia. Ideálny cvik je napr. vytáčanie trupu s tyčou v sede. Tí pokročilejší sa môžu vrhnúť na dvíhanie nôh do strán.


Opasok

Robert Dantlinger

Občas môžete vidieť niektorých kulturistov, ako odcvičia celý tréning v opasku. Údajne týmto spôsobom možno dosiahnuť úzky pás.

Nie je to úplne tak. Opasok sám o sebe nepomôže tomu, aby ste mali úzky pás. Opasok vás však akoby núti vedome vťahovať brušnú dutinu dovnútra – čiže naspäť k téme vákuum 🙂

K opasku jedna úsmevná historka. Historik silových športov Josef Švub spomína na Roberta Dantlingera, československého kulturistu, ktorý bol známy extrémne úzkym pásom.

Spomína ako pri obede zrazu dojedol, hoci mal ešte pol taniera plného. „Roberte, nemáš hlad?“ pýtal sa Švub. Dantlinger iba nadvihol tričko, pod ktorým mal opasok.

Teda nie pocitom sýtosti, ale opaskom Dantlinger kontroloval veľkosť svojej porcie.