Vajcia sú ideálna fitness potravina, ale rýchlo sa dokážu „objesť“. Poradíme vám 10 spôsobov na ich prípravu.

Asi žiadna iná potravina nemá tak pokrútenú povesť, ako vajcia. Spočiatku ich kulturisti konzumovali vo veľkej miere. Neskôr sa zistilo, že obsahujú pomerne dosť cholesterolu a vajcia nemali vo fitness jedálničkoch žiadne miesto. Následne sa používali iba vaječné bielky. Po ďalšom skúmaní cholesterolu a zistení o „viacerých druhoch“ cholesterolu a bohatom obsahu vitamínov a minerálov v žĺtkach si vajcia opäť našli cestu do kuchýň fitnessákov.

Pokiaľ ste aj vy priaznivcom vajec, pravdepodobne ste objedení klasickej praženice. Prinášame preto niekoľko spôsobov ich prípravy, ktoré možno obohatia aj vás.

P.S. Nie, surové vajcia rozhodne neodporúčame 🙂


1. Vajcia natvrdo

Vajcia na tvrdo sú asi prvou voľbou, ak potrebujete zmenu. Vyžadujú o niečo dlhší čas prípravy oproti klasickej praženici, ale neskôr sa vajcia dajú zjesť ako jednohubky. Ideálny čas varenia je 12 min od vloženia do vriacej vody. Ak vajcia po uvarení vložíte do studenej vody, tak sa vám budú šúpať veľmi jednoducho.


2. Pečené vajíčka

Najjednoduchší spôsob prípravy vajec – do formy na muffiny vylejte vymiešané vajíčka a zapečte cca 15 minút na 180 stupňoch Celzia.

Zapojte fantáziu a pripravte si vlastné vaječné muffiny – napr. kombináciou šunky, syra, cherry paradajok,…


3. Omeleta

Pripravte si zmes – do misky rozbite vajíčka, pridajte soľ, korenie a jemne vyšľahajte. Na panvici rozohrejte kúsok masla. Panvica by nemala byť úplne horúca, predhrievajte ju na strednom plameni, aby ste dosiahli krémovú konzistenciu omelety. Po vyliatí zmesi na panvicu vajíčka jemne premiešavame zo strán smerom ku stredu. Vajíčka sa začnú zrážať a akonáhle je asi polovica zmesi polotuhá prestaneme miešať. Ešte polotuhú placku (aby sa nezlomila) preložíme na polovicu a opečieme z oboch strán.


4. Stratené vajcia

Niekedy nazývané aj vajcia Benedikt. Technicky náročnejší recept, ale akonáhle si ho osvojíte, budete ich „strácať“ aj poslepiačky. V hrnci nechajte zovrieť vodu.

Medzitým si do misky rozbite vajíčko s 2 čajovými lyžičkami octu. Akonáhle začne voda vrieť, premiešajte ju a vytvorte „vír“, do ktorého opatrne vylejete zmes a povarte cca 3 minúty.


5. Vajcia v pare

Sklenenú misku si potriete maslom a rozklepnite do nej iba samostatné vajíčko. Misku vložte do vodného kúpeľa. Bielka by mali stuhnúť a žĺtka byť prehriate.


6. Vaječné toasty

Vykrojte stred toastu. Ten jemne opečte na panvici.

Do stredu rozklepnite vajíčko a posypte syrom čedar a okoreňte.

Obsah náplne je na vás, kľudne si pridajte šunku, mozarellu, pažítku,…


7. Syr zaliaty vajíčkom

Na rozohriatu panvicu si poukladáte plátky vášho obľúbeného syru, ktorý jemne opečiete. Následne zalejete vymiešanými vajíčkami a necháte prepiecť. Tento spôsob prípravy zabezpečí, že syr bude zospodu jemne chrumkavý. Môžete postup aj otočiť a najprv vyliať zmes a do nej poukladať plátky syru, ale výsledná zmes bude veľmi podobná praženici.


8. Vajíčka zapečené v avokáde

Pripravíme si avokádo – pozdĺžne prekrojíme a vyberieme kôstku.

Priestor po kôstke lyžicou mierne zväčšíme, aby sa vajíčko zmestilo do jednej polovičky avokáda.

Pečieme 10-15 minút na 200°C.


9. Ruské vajcia

V dnešnej dobe by bol asi politicky korektný názov „vajcia pod neutrálnou vlajkou“ 🙂 Pripravte si natvrdo uvarené vajíčka. Na tanier si naukladajte šunku, papriku a pozdĺžne prekrojené vajíčka. Zalejte rozmixovanou zmesou z bieleho jogurtu, horčice, uhorky a korenia, prípadne light majonézou.


10. Vajíčková pomazánka

Kto by nepoznal starú dobrú vajíčkovú pomazánku? Vajcia uvarené natvrdo nakrájame na drobné kúsky, pridáme maslo, syrokrém a horčicu. Niekto zvykne použiť majonézu alebo biely jogurt. Zaujímavú chuť a krásnu farbu dosiahnete pridaním kari korenia. Nezaškodí ani na drobno pokrájaná cibuľka alebo uhorka. Každý podľa chute. Dobrú chuť!