Dávame ho do čaju, sladíme ním niektoré dezerty, ale premýšľali ste používať ho na skvalitnenie tréningu?

Už v Starom Zákone bola zasľúbená zem výnimočná, pretože „oplývala mliekom a medom.“ Jeho zlatistá farba priamo priťahuje oči.

A tisíce včelárov obetujú nemalé úsilie a prostriedky, aby zachovali jeho producentov a aj samotný produkt.

Med sa používa v tradičnej medicíne, pre jeho antibakteriálny účinok.

Niektoré moderné štúdie potvrdili závery našich starých mám, že med môže zmierňovať kašeľ. Dokonca sú potvrdené účinky medu, ako prostriedku na hojenie rán.

V nízkosacharidovom storočí sa však med postupne vytráca z jedálnička bežnej aj športujúcej populácie.

Pritom z hľadiska nutričných kvalít, chute a ďalších aspektov sa len máloktorá potravina môže medu vyrovnať.


Med ako potravina

Sto gramov medu má energetickú hodnotu približne 300 kcal. Med neobsahuje žiaden tuk a obsahuje stopové množstvo niektorých aminokyselín.

Unikátny je sacharidový profil medu (celkový obsah sacharidov je cca 82%): pomer glukózy a fruktózy je takmer 1:1, čo nedávne štúdie vyhodnotili, ako najideálnejší pomer sacharidov pre športový výkon.

Glykemický index medu je relatívne nízky (medzi 50 a 60). Med obsahuje vysoké množstvo vitamínov, minerálov a vyše 500 enzýmov a iných látok, ktoré sa pozitívne podpisujú na zdravotnom stave.

Takisto sa potvrdili protizápalové vlastnosti zlatistej potraviny. Pokiaľ ste v objemovej príprave, med vám môže poskytnúť užitočné kalórie navyše.


Med pre športovcov

Med môžete využiť, ako zdroj energie pred náročným tréningom. Najoptimálnejšie využitie má med počas športovej aktivity.

Kombinácia glukózy a fruktózy znamená lepšiu využiteľnosť – organizmus dokáže v tejto kombinácii prijať viac cukru.

Potvrdilo sa, že príjem medu počas športového výkonu iba minimálne dvíha hladinu glykémie.

Pre vytrvalostných športovcov je dopĺňanie energie medom svätým grálom.

Vďaka jeho sacharidovému profilu a obsahu enzymatických látok, vytrvalci zvládnu po špeciálnom nutričnom tréningu prijať vyše 90 g sacharidov za hodinu športového výkonu.

 

Použitá literatúra:
A. Yusof, N.S. Ahmad, A. Hamid M.S., T.K. Khong: Effects of honey on exercise performance and health components: A systematic review (Science & Sports, Volume 33, Issue 5, 2018)

Hills SP, Mitchell P, Wells C, Russell M. Honey Supplementation and Exercise: A Systematic Review. Nutrients. 2019 Jul 12;11(7):1586. doi: 10.3390/nu11071586. PMID: 31336992; PMCID: PMC6683082.